W tak delikatnej sprawie, jak postepowanie rozwodowe, które nierzadko owiane jest poważnym konfliktem małżonków bardzo łatwo dać ponieść się negatywnym emocjom, które wpływają na zdrowy osąd. Na samym początku, kiedy podejmiesz już decyzję o rozwodzie, należy zastanowić się nad kilkoma prawnymi aspektami dotyczącymi tego postępowania.
Przede wszystkim warto pamiętać, że Sąd za wystarczającą przesłankę do rozwodu nie uzna kilku większych kłótni małżeńskich, które być może w pewnych okolicznościach zraniły Cię i nadal nie możesz zapomnieć niektórych obraźliwych twierdzeń skierowanych do Ciebie przez partnera. Sąd wychodzi z założenia, że każda para kłóci się i przechodzi większe czy mniejsze kryzysy. Co więcej, kłótnie na które będziesz się powoływać, mogą zostać przedstawione przez byłego partnera w sposób zniekształcony, ukazujący Cię w złym świetle.
Pozytywne przesłanki rozwodu
Składając pozew o rozwód należy przede wszystkim uargumentować pozytywne, bezwzględne przesłanki, których wystąpienie stanowi konieczny warunek, aby Sąd orzekł rozwód. Są to:
- zupełny rozkład pożycia – „Pożycie małżeńskie wyraża się w szczególnego rodzaju wspólnocie duchowej, fizycznej i gospodarczej.” (uchwała SN z dnia 28 maja 1955 r., sygn. I CO 5/55.) oraz
- trwały rozkład pożycia – „… do uznania, że rozkład jest trwały nie jest konieczne stwierdzenie, że powrót małżonków do pożycia jest bezwzględnie wyłączony. Wystarczy oparta na doświadczeniu życiowym ocena, że w okolicznościach sprawy powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi. Należy przy tym mieć na uwadze indywidualne cechy charakteru małżonków.” (uchwała SN z dnia 28 maja 1955 r., sygn. I CO 5/55.)
Zupełny rozkład pożycia małżeńskiego
Oznacza ustanie między małżonkami trzech więzi:
- duchowej (emocjonalnej, psychicznej) – małżonkowie przestali darzyć się uczuciem wzajemnej miłości,
- fizycznej (cielesnej) – małżonkowie już nie współżyją ze sobą,
- gospodarczej – małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego.
„W zasadzie ustanie któregokolwiek z elementów tej wspólnoty należy uznać za objaw rozkładu pożycia, nie przesądzając na podstawie tego tylko objawu stopnia rozkładu. Jednakże ustanie wspólnoty fizycznej lub gospodarczej może w konkretnym przypadku nie stanowić objawu rozkładu, jeżeli wynika ono z okoliczności niezależnych od małżonków lub z ich zgodnej woli uzasadnionej okolicznościami życiowymi. Przykładem takiej sytuacji może być ustanie współżycia fizycznego na skutek choroby małżonka.” (uchwała SN z dnia 28 maja 1955 r., sygn. I CO 5/55.)
Trwały rozkład pożycia
Trwałość rozkładu pożycia Sąd stwierdza dopiero, gdy rozkład pożycia jest zupełny, zatem w drugiej kolejności. Sąd oceniając czy rozkład pożycia jest trwały opiera swój osąd przede wszystkim na życiowym doświadczeniu i ocenie czy z okoliczności sprawy wynika, że nie nastąpi powrót małżonków do siebie.
Drugim kryterium jakie Sąd bierze pod uwagę, jest czas. Im dłuższy, tym oczywiście większe prawdopodobieństwo, że nastąpił trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Jednakże jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 grudnia 1984 r. nie ma on decydującego znaczenia, bowiem „Czynnik upływu czasu może odgrywać, ogólnie rzecz biorąc, istotną rolę w kwestii rozkładu pożycia małżeńskiego. Upływowi czasu jednak nie można nadawać jakiegoś absolutnego znaczenia przy obecnym uregulowaniu przesłanek rozwodu w art. 56 § 1 k.r.o.” (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 grudnia 1984 r., III CRN 272/84.)
Podsumowanie
Polskie prawo cywilne w art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyróżnia dwie bezwzględne, pozytywne przesłanki, od których zaistnienia zależy, czy Sąd orzeknie wyrok rozwodowy.
Jeżeli nie jesteś pewny czy w twoim związku małżeńskim doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, warto w takiej sytuacji skontaktować się z doświadczonym prawnikiem w dziedzinie prawa rodzinnego, który sporządzi pozew o rozwód i odpowiednio uargumentuje przesłanki opisane w niniejszym artykule.
Jeśli poszukują Państwo prawnika od rozwodów, potrzebują pomocy w poprowadzeniu sprawy rozwodowej bądź chcą uzyskać poradę prawną dotyczącą rozwodu proszę o kontakt telefoniczny, siedziba kancelarii mieści się w Olsztynie.