Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Adwokaci nie chcą już pracować w zespołach

Członkowie palestry wolą pracować w indywidualnych kancelariach. Na własne nazwisko i na własne ryzyko.

Na blisko 9 tys. adwokatów tylko 144 wykonuje swój zawód w ramach zespołów adwokackich. Najwięcej w Warszawie (50), Rzeszowie (18) i Lublinie (14). Zdecydowana większość woli kancelarie lub spółki.

Zespół adwokacki to już anachroniczna forma przyznaje adwokat Juliusz Kowalski, obecnie prowadzący własną kancelarię.

Mówi, że nikt do końca poza samymi adwokatami nie wie, jak traktować taki zespół.

Pamiętam, że jak byłem członkiem zespołu, zawsze mieliśmy problemy w ZUS, urzędzie skarbowym czy w banku. Musieliśmy wszystkim tłumaczyć, jak należy traktować zespół. Koncepcja kancelarii jest o wiele bardziej przejrzysta dodaje. Nie dziwi go, że wielu wybiera właśnie tę formę. Człowiek pracuje sam na siebie. Wyrabia sobie swoje nazwisko.

Adwokat to zawód wykonywany indywidualnie. Każdy adwokat (z wyjątkiem pracujących na rzecz przedsiębiorstw prawniczych) pracuje pod własnym nazwiskiem i na swoje nazwisko, to znaczy na opinię sędziów, prokuratorów oraz klienteli. Praca w zespole adwokackim zaciera ów indywidualizm wskazuje Jerzy Naumann, b. członek zespołu adwokackiego, b. wspólnik w spółce adwokackiej, obecnie adwokat pracujący solo we własnej kancelarii.

Dlatego, gdy tylko pojawiła się możliwość zmiany formy nastąpiło gremialne odejście adwokatów z sztucznie utworzonej formy zespołów adwokackich do kancelarii, w których mogą pracować pod własnym nazwiskiem, na własne ryzyko, ale i na własny rachunek.

W powojennej Polsce

Dla Jerzego Naumanna kancelaria adwokacka to wolność i niezależność, coś, czego zespół nie zapewniał.

W powojennej Polsce rządzący komuniści obawiali się bezpardonowego upaństwowienia zawodu adwokata na wzór sowiecki. Wymyślono wobec tego formę zespołu adwokackiego, a więc takiej prywatnej spółdzielni wskazuje Jerzy Naumann.

Aparat władzy liczył, że to umożliwi mu kontrolowanie adwokatów.

Tymczasem zespoły stały się całkiem bezpieczną enklawą, w której mogli pracować adwokaci, niczego nie oddając z imponderabiliów zawodowych. Kiedy opresyjność systemu politycznego po 1989 roku ustąpiła, parawan zespołowy przestał czemukolwiek służyć i odszedł do lamusa dodaje.

Jego zdaniem zanik zespołów jest nieuchronny. Praktycznie żaden młody adwokat nie wybiera pracy w zespole adwokackim. Ale też żaden adwokat nie może być pozbawiony pracy w zespole, o ile takie ma życzenie.

Zanikające zespoły

Niewielu adwokatów wykonuje swój zawód w zespołach. W moim przypadku zwyciężyło jednak przyzwyczajenie. Zespół adwokacki ma osobowość prawną, wspólnie rozliczamy koszty i dzielimy zyski. Rzeczywiście nie wszyscy wiedzą, jak traktować taki zespół i czasem trzeba to wszystko tłumaczyć. Jako kierownik zespołu pełnię tylko funkcję organizacyjną. Nie wtrącam się kolegom do ich spraw wskazuje Wojciech Hasiak, adwokat, kierownik Zespołu Adwokackiego nr 1 w Wołominie.

Zespoły adwokackie zanikają. To kwestia czasu, kiedy całkowicie znikną. Młodzi wolą własne kancelarie. dodaje.

W jakich formach pracują adwokaci

8054 tylu wykonuje zawód w kancelariach

144 tylu wykonuje zawód w zespołach adwokackich

841 tylu wykonuje zawód w spółkach


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Komentarz redakcji: Prawnik dla ubogich
Niejeden adwokat narzeka, że jego klient z urzędu jeździ na narty do Szwajcarii lub Austrii. Aby tego uniknąć w przyszłości, powstaną specjalne ośrodki, gdzie urzędnicy na etatach będą kontrolować, czy przydział darmowego prawnika jest uzasadniony.
czytaj dalej...

W tym roku nie każdy aplikant znajdzie patrona
Osoby, które zdały egzamin na jedną z aplikacji, mają problem ze znalezieniem patrona. Praktyczne przygotowanie do zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza stało się fikcją. Resort sprawiedliwości liczy na to, że nie wszyscy będą w tym roku starać się o wpis na listę.
czytaj dalej...

Maleją szanse na połączenie adwokatów i radców
Adwokaci są zdecydowanie przeciwni połączeniu zawodów prawniczych. Wbrew oczekiwaniom za zjednoczeniem nie opowiedział się jednoznacznie również Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych.
czytaj dalej...

Ok. 14 tys. osób skorzystało z bezpłatnych porad adwokackich
Około 14 tysięcy osób skorzystało w sobotę z bezpłatnych porad adwokackich, których w całym kraju udzielało ponad 900 adwokatów i aplikantów adwokackich. To wstępne podsumowanie akcji zorganizowanej przez adwokaturę - poinformowała Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Połączenie zawodów prawniczych - coraz mniej różni korporacje adwokatów i radców prawnych
Od 8 czerwca w sprawach karnych radcowie mogą reprezentować również osoby fizyczne. Zmniejsza to różnice pomiędzy samorządem radcowskim i adwokackim. Zdaniem palestry do połączenia obu zawodów nadal jest daleko.
czytaj dalej...

Adwokat z urzędu nie tylko dla najuboższych
Karol Z. chce się ubiegać o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Obawia się jednak, że taka pomoc nie będzie mu przysługiwać, gdyż sąd nie zwolnił go z kosztów sądowych. Fakt ten nie ma jednak wpływu na ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.
czytaj dalej...

Sądy 24-godzinne bez adwokatów i prokuratorów
W postępowaniu przyspieszonym oskarżony nie będzie miał obowiązku posiadania obrońcy. Prokurator nie będzie musiał brać udziału w przyspieszonej rozprawie sądowej. Obniżą się koszty i skróci czas rozpoznawania przez sądy spraw o charakterze chuligańskim.
czytaj dalej...

Bezpłatne porady dla osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa
Adwokaci i aplikanci adwokaccy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Okręgowe Rady Adwokackie wyznaczą także koordynatorów odpowiedzialnych za współpracą z tymi Ośrodkami, których w Polsce jest obecnie 16.
czytaj dalej...

Deregulacja zawodów prawniczych to tylko "korekta". Gowin nie skrzywdzi starych prawników
Rząd reklamuje deregulację jako prosty sposób na 100 tys. miejsc pracy i obniżkę cen za usługi, którą wymusi większa konkurencja - informuje "Metro". Na liście Jarosława Gowina, wśród 50 zawodów są także adwokaci, radcowie prawni i notariusze.
czytaj dalej...

Aplikacja przygotowuje najlepiej do zawodu adwokata
W Polsce na jednego prawnika przypada 1012 mieszkańców. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba adwokatów wzrosła o jedną trzecią.
czytaj dalej...

Ponad 800 adwokatów i aplikantów udzieli darmowej pomocy prawnej
Ponad 800 adwokatów i aplikantów adwokackich będzie w najbliższą sobotę udzielać porad prawnych pro bono w 181 miejscowościach całego kraju. Adwokatura po raz drugi organizuje ogólnopolski dzień bezpłatnych porad prawnych. W porównaniu z poprzednią, wiosenną akcją, zwiększyła się liczba prawników, którzy będą dyżurować w swoich kancelariach.
czytaj dalej...

Zawody prawnicze: dyscyplinarka dopiero po dochodzeniu
Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko adwokatowi lub radcy prawnemu nie będzie możliwe bez wcześniejszego przeprowadzenia dochodzenia.
czytaj dalej...

"Przyznanie adwokata z urzędu nie zależy od majątku strony"
Trzy pytania do EWELINY SĘKIEWICZ, prawnika w Departamencie Postępowań Sądowych i Arbitrażowych kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz - O ustanowienie pełnomocnika z urzędu może ubiegać się teraz także ta osoba, która nie została zwolniona przez sąd z kosztów sądowych. Warunkiem jest złożenie oświadczenia, że nie jest w stanie bez uszczerbku koniecznego utrzymania siebie i rodziny ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.
czytaj dalej...

Adwokaci i radcowie też chcą być mediatorami
Środowisko prawnicze nie zgadza się na wyłączenie zawodowych prawników z postępowań mediacyjnych. Nie podoba się także pomysł wprowadzenia sztywnych stawek wynagrodzenia przysługującego mediatorom.
czytaj dalej...

Poseł PO chce zrównać w roli pełnomocników absolwentów prawa z adwokatami
Poseł PO Jacek Żalek przygotowuje projekt ustawy o świadczeniu czynności prawnych, która umożliwia - w sprawach cywilnych - absolwentom studiów prawniczych występowanie w roli pełnomocników stron na równi z adwokatami lub radcami.
czytaj dalej...

Nadchodzi reforma aplikacji adwokackiej
Adwokaci dyskutują nad ramowym programem szkolenia aplikantów adwokackich na przyszły rok oraz nad wprowadzeniem zmian w regulaminie aplikacji adwokackiej.
czytaj dalej...

RPO krytycznie o ograniczaniu kontaktów aresztowanego z adwokatem
Przepisy pozwalające prokuraturze na ograniczanie kontaktów aresztowanego z adwokatem budzą - ze względu na konstytucyjne prawo do obrony - wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Irena Lipowicz wystąpiła w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.
czytaj dalej...

Tylko trzy dni na przystąpienie do postępowania odwoławczego
TRZY PYTANIA DO... JANA ROLIŃSKIEGO, adwokata, partnera w zespole prawa zamówień publicznych kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr - Rząd przyjął projekt zmian w dużej nowelizacji prawa o zamówieniach publicznych. Co zmieni się w zasadach przystąpienia wykonawcy do postępowania odwoławczego w porównaniu ze stanem obecnym?
czytaj dalej...

Adwokaci chcą bronić przedsiębiorców zmieniając kodeks spółek handlowych
Zmianę Kodeksu spółek handlowych, dotyczącą odpowiedzialności karnej za działanie na szkodę spółki, proponuje Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Aplikacje prawnicze: na egzamin adwokacki jednak bez laptopa
Osoby przystępujące do egzaminów końcowych uprawniających do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza będą mogły korzystać z ustaw i innych aktów prawnych, a nawet przygotowanych przez organizatorów komputerów stacjonarnych.
czytaj dalej...

Brak wydziałów rodzinnych opóźni rozstrzyganie sporów
Kuratorzy i adwokaci są przeciwko likwidacji sądownictwa rodzinnego. W wyspecjalizowanych wydziałach sprawy rodzinne są rozpoznawane szybciej. Procesy dotyczące rodziny powinny toczyć się przed jednym sądem.
czytaj dalej...

Komisja Kodyfikacyjna zajmie się proponowaną przez adwokatów nowelizacją kodeksu spółek handlowych
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego zajmie się proponowaną przez adwokatów nowelizacją kodeksu spółek handlowych.
czytaj dalej...

Jak ustanowić pełnomocnika do reprezentowania strony w sądzie
Adwokat lub radca prawny ustanowiony do reprezentowania strony w sądzie może skutecznie podejmować za nią wszelkie działania zmierzające do wygrania procesu. Jest on także uprawniony do zawarcia ugody albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie.
czytaj dalej...

Uwagi adwokatów o doręczaniu korespondencji sądowej
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu adwokatura.pl, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – adw. Andrzej Zwara przekazał Markowi Biernackiemu, ministrowi sprawiedliwości, memorandum dotyczące problemów z doręczaniem korespondencji pocztowej z sądów i prokuratur (więcej). Przypomnijmy, że sprawa dotyczy doręczania korespondencji kierowanej przez sądy i prokuraturę przez nowego operatora pocztowego, który wygrał przetarg na dostarczanie tych przesyłek Polską [...]
czytaj dalej...

Rzecznik patentowy w jednej spółce z adwokatem
Rzecznicy patentowi będą mogli prowadzić kancelarie we wszystkich dopuszczalnych prawem formach, w tym również w spółce komandytowo-akcyjnej i spółce akcyjnej.
czytaj dalej...