Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Adwokat z urzędu nie tylko dla najuboższych

Karol Z. chce się ubiegać o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Obawia się jednak, że taka pomoc nie będzie mu przysługiwać, gdyż sąd nie zwolnił go z kosztów sądowych. Fakt ten nie ma jednak wpływu na ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.

O przyznanie w sprawie cywilnej pełnomocnika z urzędu może się ubiegać osoba zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części. Uprawnienie takie przysługuje jednak także stronie, która takiego zwolnienia nie otrzymała. W takim przypadku muszą być jednak spełnione dodatkowe warunki określone przepisami prawa. Osoba fizyczna, która nie została zwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia pełnomocnika, jeżeli złoży w tym celu specjalne oświadczenie. Z jego treści powinno wynikać, że ubiegający się o pomoc nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Złą sytuację finansową musi także wykazać osoba prawna, która chce skorzystać z pomocy prawnika z urzędu. Jeżeli nie jest ona zwolniona od uiszczenia kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego tylko wówczas, gdy wykaże, że nie ma dostatecznych środków na opłacenie adwokata lub radcy prawnego.

Oświadczenie majątkowe

Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego należy zgłosić wraz z ubieganiem się o zwolnienie od kosztów sądowych. Strona może go także złożyć osobno, na piśmie lub ustnie do protokołu. Wniosek należy skierować do sądu, w którym sprawa ma być wszczęta lub już się toczy. Jeżeli o przyznanie pełnomocnika ubiega się osoba, która nie ma miejsca zamieszkania w siedzibie tego sądu, może ona złożyć wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego w sądzie rejonowym dla niej właściwym, który następnie dokona przekazania. W celu uzyskania pomocy z urzędu osoba fizyczna musi ponadto dołączyć do wniosku oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Jest ono sporządzane według ustalonego wzoru. Co więcej, sąd może odebrać od strony specjalne przyrzeczenie o jego prawdziwości i rzetelności.

W razie oddalenia wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego strona nie może ponownie ubiegać się o pełnomocnika z urzędu, powołując się na te same okoliczności.

Uwzględnienie wniosku

Takie żądanie będzie bowiem podlegać odrzuceniu, bez możliwości jego zażalenie. Wniosek o ustanowienie prawnika z urzędu będzie natomiast uwzględniany przez sąd, jeżeli udział profesjonalnego pełnomocnika w danej sprawie uzna on za potrzebny. O wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego, sędzia zwraca się do właściwej okręgowej rady adwokackiej lub rady okręgowej izby radców prawnych. Konkretny pełnomocnik powinien zostać wskazany niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie dwóch tygodni. Jeżeli strona we wniosku wskazała określonego adwokata lub radcę prawnego, właściwa rada, w miarę możliwości i w porozumieniu z tym prawnika, wyznaczy go jako pełnomocnika z urzędu.

Cofnięcie pełnomocnika

Adwokat lub radca prawny ustanowiony przez sąd musi zastępować stronę aż do prawomocnego zakończenia postępowania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy z postanowienia wynika, że jego obowiązek ustaje wcześniej. Ustanowienie pełnomocnika wygasa także w wyniku śmierci osoby, dla której prawnik został wyznaczony. Sąd może ponadto zarządzić stosowne dochodzenie co do rzeczywistego stanu majątkowego osoby domagającej się ustanowienia lub zastępowanej przez adwokata lub radcę prawnego. Jeżeli okaże się, że okoliczności, na których podstawie przyznano pełnomocnika, nie istniały lub przestały istnieć, sąd cofnie jego ustanowienie adwokata lub radcy prawnego. W takim przypadku, strona zobowiązana jest do uiszczenia wynagrodzenia ustanowionego dla niej pełnomocnika w całości lub częściowo, stosownie do zaistniałej zmiany. Jeżeli natomiast dana osoba uzyskała pomoc z urzędu na podstawie świadomie przez nią podanych nieprawdziwych okoliczności, sąd skaże ją dodatkowo na grzywnę.

PRZYKŁAD

Prawnik z urzędu sam ściągnie należne mu wynagrodzenie

Adwokat lub radca prawny ustanowiony z urzędu ma prawo, z wyłączeniem reprezentowanej strony, ściągnąć sumę należną mu tytułem wynagrodzenia i zwrotu wydatków z kosztów zasądzonych na jej rzecz od przeciwnika. Do przyznanej sumy pełnomocnikowi przysługuje pierwszeństwo przed roszczeniami osób trzecich.

Podstawa prawna

Art. 117-124 Kodeksu postępowania cywilnego z 17 listopada 1964 r. (Dz.U. z 1964 r. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Resort sprawiedliwości podsumował prezydencję
Zakończenie etapu prac nad projektami dyrektyw w sprawie ochrony ofiar przestępstw i prawa do adwokata oraz zainicjowanie tworzenia transgranicznej regulacji o e-handlu - to najważniejsze osiągnięcia polskiej prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości.
czytaj dalej...

Sejm uchwalił jawność "dyscyplinarek" notariuszy
Postępowania dyscyplinarne notariuszy będą z zasady jawne, tak jak dyscyplinarki sędziów, adwokatów i radców prawnych - zdecydował w piątek Sejm nowelizując Prawo o notariacie.
czytaj dalej...

Radcowie chcą bronić oskarżonych w procesach karnych
W Ministerstwie Sprawiedliwości powstanie zespół ekspertów, który zajmie się przygotowaniem rozwiązań prawnych dotyczących zrównania kompetencji radców prawnych i adwokatów w sprawach karnych.
czytaj dalej...

Będą bezpłatne porady prawne dla powodzian
Adwokaci z terenów objętych powodzią będą udzielać bezpłatnych porad prawnych dla osób dotkniętych tą klęską żywiołową - poinformowała w czwartek PAP Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Adwokat z urzędu nie tylko dla ubogich
Instytucja pełnomocnika z urzędu uległa wypaczeniu. Prawnicy biją na alarm: osoby wnioskujące o ten przywilej kłamią w oświadczeniach.
czytaj dalej...

Adwokaci i radcowie też chcą być mediatorami
Środowisko prawnicze nie zgadza się na wyłączenie zawodowych prawników z postępowań mediacyjnych. Nie podoba się także pomysł wprowadzenia sztywnych stawek wynagrodzenia przysługującego mediatorom.
czytaj dalej...

Ivanova: Informatyzacja po polsku
Od kilku lat systematycznie informatyzujemy nasz wymiar sprawiedliwości. W każdym sądzie gołym okiem widać już skok cywilizacyjny. Mamy już elektroniczne wokandy. Nie wszędzie działające (bo często popsute), ale mamy. Mamy także od jakiegoś czasu elektroniczne protokoły rozpraw. Na razie głównie na papierze, ale gdzieś we Wrocławiu jest jakiś projekt pilotażowy. I tego się trzymajmy. Jest nieźle, a będzie jeszcze lepiej. Na sali rozpraw stenotypistka już nie zagłusza samego sędziego, adwokata i świadka. Sędzia ma dziś na sali nawet laptopa. Jest też internet. Elektroniczny dostęp do ksiąg wieczystych. Strony mają do dyspozycji elektroniczne postępowanie upominawcze i e-sąd. Na informatyzacji nie można oszczędzać.
czytaj dalej...

"Dobrowolna rekomendacja nie zastąpi ustawy"
Rozmawiamy z ANNĄ NOWAKOWSKĄ, wspólnikiem w firmie Małkowski Matczuk Wieczorek Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych - Do 1 listopada banki powinny zadeklarować przyjęcie rekomendacji dobrych praktyk Związku Banków Polskich. Czy to wystarczy, żeby zapewnić dobrą ochronę klientów?
czytaj dalej...

"Niepotrzebna jest zgoda spółdzielni na wynajem lokalu"
TRZY PYTANIA DO Przemysława Maciaka, adwokata i partnera zarządzającego Sójka & Maciak Adwokaci - Podstawową korzyścią płynącą z przekształcenia hipotecznego jest to, że osoba staje się formalnym właścicielem lokalu, w którym mieszka, i jako właściciel ma większą swobodę w dysponowaniu nim. Nie musi m.in. prosić o zgodę spółdzielni na wynajęcie mieszkania, z którym związana jest zmiana przeznaczenia lub sposobu korzystania z lokalu.
czytaj dalej...

Brakuje pieniędzy na aplikacje
Wpis na listę aplikantów nie jest uzależniony od znalezienia patrona. Adwokaci chcą wykorzystać unijne środki do szkolenia aplikantów. Ministerstwo nie zamierza pomóc samorządom w organizowaniu szkolenia.
czytaj dalej...

Jak ubiegać się o pełnomocnika z urzędu
Adwokata lub radcę prawnego sąd może przyznać osobie zwolnionej w całości lub części od kosztów sądowych. Prawo do uzyskania pełnomocnika z urzędu przysługuje również stronie, która takiego zwolnienia nie otrzymała.
czytaj dalej...

Prezydium adwokatury chce wyjaśnienia sprawy podsłuchiwania adwokatów
Adwokatura oczekuje "szybkiego, wyczerpującego i wiarygodnego wyjaśnienia" sprawy podsłuchiwania rozmów obrońców z ich klientami. Nie negując potrzeby stosowania podsłuchów wobec konkretnych podejrzanych, prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przestrzega przed nadużywaniem tych środków operacyjnych.
czytaj dalej...

Andrzej Zwara nowym prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej
O czytelne sposoby sprawdzania wiedzy w czasie aplikacji i odbudowę instytucji adwokata patrona zaapelował podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
czytaj dalej...

Adwokaci chcą bronić przedsiębiorców zmieniając kodeks spółek handlowych
Zmianę Kodeksu spółek handlowych, dotyczącą odpowiedzialności karnej za działanie na szkodę spółki, proponuje Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Ok. 14 tys. osób skorzystało z bezpłatnych porad adwokackich
Około 14 tysięcy osób skorzystało w sobotę z bezpłatnych porad adwokackich, których w całym kraju udzielało ponad 900 adwokatów i aplikantów adwokackich. To wstępne podsumowanie akcji zorganizowanej przez adwokaturę - poinformowała Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

"Absolutorium nie zawsze zwalnia z odpowiedzialności"
Trzy pytania do KONRADA NOWAKA, adwokata w Kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto (CDZ) - Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że bycie członkiem władz spółki tylko na papierze nie zwalnia z odpowiedzialności, choćby faktycznie decyzje podejmował kto inny. Czy takie restrykcyjne prawo wobec członka zarządu spółki akcyjnej odstrasza menedżerów od pełnienia tej funkcji?
czytaj dalej...

Adwokaci będą współpracować z radcami nad reformą zawodów prawniczych
Adwokaci będą współpracować z radcami prawnymi w przygotowaniu nowego projektu reformy zawodów prawniczych - to decyzja zakończonego dziś Nadzwyczajnego Zjazdu Adwokatury. Są oni przeciw łączeniu się z radcami prawnymi wbrew woli obu samorządów zawodowych.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Lęki prawników
Protesty adwokatów i radców przeciwko łączeniu zawodów przypominają trochę walkę z wiatrakami. Zrozumieli to już znacznie wcześniej prawnicy we Francji, Niemczech.
czytaj dalej...

Kto będzie mógł domagać się adwokata z urzędu
Ustanowienia adwokata albo radcy prawnego z urzędu będzie mogła domagać się osoba fizyczna, która nie została zwolniona od kosztów sądowych, ale złożyła oświadczenie o tym, że nie jest w stanie pokryć kosztów ich wynagrodzenia.
czytaj dalej...

Sąd wezwie do uzupełnienia wadliwego wniosku o ogłoszenie upadłości
Wniosek o ogłoszenie upadłości nie będzie mógł zostać zwrócony w przypadku braków, bez wezwania do ich uzupełnienia. Dotyczy to wnioskodawców, którzy nie są reprezentowani przez adwokata lub radcę.
czytaj dalej...

Adwokaci zmienili kodeks etyki i regulamin szkolenia aplikantów
Na ostatnim posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbyło się 19 listopada w Krakowie przyjęto szereg zmian w przepisach wewnętrznych Adwokatury – informuje portal Adwokatura.pl.
czytaj dalej...

Ponad 800 adwokatów i aplikantów udzieli darmowej pomocy prawnej
Ponad 800 adwokatów i aplikantów adwokackich będzie w najbliższą sobotę udzielać porad prawnych pro bono w 181 miejscowościach całego kraju. Adwokatura po raz drugi organizuje ogólnopolski dzień bezpłatnych porad prawnych. W porównaniu z poprzednią, wiosenną akcją, zwiększyła się liczba prawników, którzy będą dyżurować w swoich kancelariach.
czytaj dalej...

"Podział na adwokatów i radców prawnych jest sztuczny"
Maciej Bobrowicz - Radca prawny najlepiej i najszybciej potrafi zareagować na wszelkie problemy prawne dotykające firmę. Dotyczy to także problemów natury karnej. Oczywiste jest więc, że to on będzie najskuteczniej reprezentować przedsiębiorcę przed sądem.
czytaj dalej...

Sąd powinien znać umowę oskarżyciela posiłkowego z adwokatem
Oskarżyciel posiłkowy ma obowiązek udokumentować koszty, jakie poniósł na pełnomocnika z wyboru. W tym celu powinien przedstawić sądowi umowę łączącą go z adwokatem.
czytaj dalej...

Więcej adwokatów zostanie sędziami
Zmienimy prawo tak, by adwokaci i radcy prawni mieli większe szanse na objęcie stanowiska sędziego zapowiada Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.
czytaj dalej...