Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Jakie obowiązki mają organizatorzy imprez karnawałowych

Rozmawiamy z ELŻBIETĄ TRAPLE, adwokatem - Czy organizator zabawy karnawałowej musi zapłacić za odtwarzanie muzyki?

Organizator zabawy karnawałowej musi zapłacić za odtwarzanie muzyki, gdyż w czasie zabawy mamy do czynienia z publicznym odtwarzaniem, a więc taką formą eksploatacji, która wchodzi w zakres wyłącznych praw autorskich. Bez znaczenia jest przy tym, czy odtwarzanie nastąpi z płyty CD czy z radia, ustawa o prawie autorskim jednakowo traktuje oba te źródła odtwarzania.

Której organizacji zbiorowego zarządzania powinno się zapłacić za korzystanie z utworów muzycznych?

Opłaty za publiczne odtwarzanie powinny być przekazane do ZAiKS-u, który reprezentuje prawa kompozytorów i autorów tekstów piosenek, organizacji STOART z tytułu praw artystów wykonawców, a jeśli mamy do czynienia z odtwarzaniem z CD, także ZPAV, tj. organizacji reprezentującej prawa producentów fonogramów.

Czy w sytuacji gdy na zabawie jest zespół muzyczny, musi zapłacić organizator czy wykonawca utworów?

W przypadku wykonywania muzyki na żywo przez zespół wykonawców jest kwestią umowy pomiędzy organizatorem a zespołem, kto pokryje koszty opłat autorskich. W takim przypadku, jeśli zespół nie jest reprezentowany przez organizację zbiorowego zarządu, odpadają opłaty do organizacji artystów wykonawców i oczywiście opłaty do ZPAV.

Jeżeli organizator imprezy planuje ją np. w restauracji lub jakiejś sali w hotelu, a właściciel lokalu ma umowę z organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, to czy wówczas organizator jest zwolniony z płacenia za odtwarzanie muzyki?

Jeśli impreza jest planowana w lokalu, którego właściciel ma zawartą umowę z organizacjami zbiorowego zarządu na organizowanie imprez, w czasie których będzie odtwarzana muzyka i impreza ta mieści się w ramach zawartej umowy (co do liczby miejsc, wielkości sali itp.), to organizator nie musi już zawierać osobnej umowy i odprowadzać opłat. Byłyby to bowiem podwójne opłaty za to samo korzystanie.


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Rozszerzono zakresu uwierzytelniania dokumentów przez pełnomocników stron
Rozszerzenie zakresu uwierzytelniania dokumentów przez pełnomocników stron: adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego, doradców podatkowych, radcę Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa - umożliwia nowelizacja kilku ustaw, którą dziś uchwalił Sejm. Nowela została przyjęta jednogłośnie.
czytaj dalej...

Pokrzywdzonych będą reprezentować radcy
Pełnomocnikami stron w sprawach karnych będą także radcowie prawni. Adwokaci będą mieli monopol tylko na reprezentowanie oskarżonych.
czytaj dalej...

Adwokat znajdzie zastępcę procesowego w internecie
Przy kolizji terminów sądowych prawnik może znaleźć zastępstwo w internecie. Internetowy portal służy także aplikantom, którzy za jego pomocą mogą znaleźć patrona i dodatkową pracę.
czytaj dalej...

Poseł PO chce zrównać w roli pełnomocników absolwentów prawa z adwokatami
Poseł PO Jacek Żalek przygotowuje projekt ustawy o świadczeniu czynności prawnych, która umożliwia - w sprawach cywilnych - absolwentom studiów prawniczych występowanie w roli pełnomocników stron na równi z adwokatami lub radcami.
czytaj dalej...

"Absolutorium nie zawsze zwalnia z odpowiedzialności"
Trzy pytania do KONRADA NOWAKA, adwokata w Kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto (CDZ) - Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że bycie członkiem władz spółki tylko na papierze nie zwalnia z odpowiedzialności, choćby faktycznie decyzje podejmował kto inny. Czy takie restrykcyjne prawo wobec członka zarządu spółki akcyjnej odstrasza menedżerów od pełnienia tej funkcji?
czytaj dalej...

Adwokaci przeciwni likwidacji znaków opłaty sądowej
 Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach sprzeciwia się planom Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce stopniowo wycofywać znaki opłaty sądowej. Utrudni to wnoszenie opłat i narazi strony na dodatkowe koszty - argumentują adwokaci.
czytaj dalej...

RPO skarży do TK "kontrolowane" rozmowy zatrzymanego z adwokatem
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis procedury karnej, który pozwala na to, aby w rozmowie zatrzymanego z adwokatem uczestniczył ktoś z organów ścigania. Zdaniem RPO narusza to konstytucyjne prawo do obrony.
czytaj dalej...

Podpis elektroniczny przyspieszy kontakt z sądem
Adwokaci, radcowie prawni oraz prokuratorzy, jeśli chcą brać udział w elektronicznym postępowaniu upominawczym, będą musieli komunikować się z sądem, korzystając z bezpiecznego podpisu elektronicznego.
czytaj dalej...

"Wieczny student zostanie bez szans na alimenty"
Rozmowa z adwokatem MAŁGORZATĄ SUPERĄ - Do ustalenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego zawsze potrzebny jest wyrok sądu. Tylko on pozwala na zaniechanie egzekucji alimentów.
czytaj dalej...

W upały adwokat i prokurator nie muszą zakładać togi
Panujące upały sprawiają, że sądy zwalniają nieraz adwokatów i prokuratorów z obowiązku zakładania togi na sali sądowej. Sami sędziowie zasiadają w togach - z takiego ustawowego wymogu nikt ich zwolnić nie może.
czytaj dalej...

Wybory sędziów do TK: kluby poselskie zgłosiły dwóch kandydatów
Adwokat Kazimierz Barczyk i profesor Krystyna Pawłowicz są kandydatami na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zgłoszonymi przez kluby poselskie.
czytaj dalej...

Sejm znowelizował przepisy o adwokaturze i radcach prawnych
Zniesienie możliwości wszczynania z polecenia ministra sprawiedliwości postępowania przeciwko radcy prawnemu przed sądem dyscyplinarnym bez uprzedniego dochodzenia - taka regulacja znalazła się w uchwalonej w piątek nowelizacji prawa o adwokaturze i ustawy o radcach prawnych.
czytaj dalej...

NRA: dostępność do adwokatów i radców - na poziomie europejskim
Dostępność do usług prawniczych w odniesieniu do adwokatów i radców prawnych jest zbliżona w naszym kraju do czołówki państw europejskich - wynika z raportu opublikowanego przez Naczelną Radę Adwokacką.
czytaj dalej...

Kazimierz Barczyk i Krystyna Pawłowicz kandydatami na sędziego TK
Kazimierz Barczyk - sędzia Trybunału Stanu, b. poseł, krakowski samorządowiec i adwokat to kandydat PO do Trybunału Konstytucyjnego. PiS chce zgłosić sędzię TS prof. Krystynę Pawłowicz. SLD nikogo nie zgłosi, bo uznało, że ich kandydat nie przejdzie w głosowaniu. PSL poprze rekomendowanego przez PO Barczyka.
czytaj dalej...

Będą bezpłatne porady prawne dla powodzian
Adwokaci z terenów objętych powodzią będą udzielać bezpłatnych porad prawnych dla osób dotkniętych tą klęską żywiołową - poinformowała w czwartek PAP Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Adwokat z wyboru
Po pierwsze, nie szkodzić. Ta zasada powinna przyświecać nie tylko lekarzom, ale także ustawodawcy. Jeśli ktoś chce powierzyć swoje interesy przed sądem przyjacielowi, któremu ufa, to nie należy mu tego zabraniać.
czytaj dalej...

Adwokaci zmienili kodeks etyki i regulamin szkolenia aplikantów
Na ostatnim posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbyło się 19 listopada w Krakowie przyjęto szereg zmian w przepisach wewnętrznych Adwokatury – informuje portal Adwokatura.pl.
czytaj dalej...

Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokatów i radcóe prawnych: Mniej nadzoru ministerstwa
ZMIANA PRAWA - Minister sprawiedliwości zachowa wyłącznie kompetencję do wydania polecenia wszczęcia dochodzenia przeciwko konkretnemu adwokatowi, radcy prawnemu lub aplikantowi.
czytaj dalej...

Rozwody, spadki i prawa pracownicze zdominowały Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich
Kwestie związane z rozwodem, opieką nad dziećmi, podziałem majątku, spadkiem - w tych sprawach najczęściej zgłaszali się Polacy do adwokatów w ramach Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich; został on zorganizowany po raz trzeci.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Słabnący autorytet ustaw
W ustawach jest więcej publicystyki niż norm prawnych. Coraz więcej pobożnych życzeń niż konkretów. Jedno okienko dla firm, jeden samorząd dla adwokatów i radców.
czytaj dalej...

Krakowscy adwokaci, sędziowie i prokuratorzy organizują debatę wybitnych karnistów
Kontrowersje wokół stosowania karnych środków zapobiegawczych, prawnokarne standardy w działalności gospodarczej, kontradyktoryjność procesu karnego - to główne tematy pierwszego Forum Karnistycznego, którego odbędzie się 1 kwietnia w Krakowie.
czytaj dalej...

Uciekająca reklama narusza prawo
Trzy pytania do KATARZYNY GŁOWACKIEJ, radcy prawnego z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni - Czy promocyjne banery zamieszczane w internecie, których nie można zamknąć, są zgodne z prawem?
czytaj dalej...

"Egzamin adwokacki musi pozostać państwowy"
Adwokatowi nie może wystarczyć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Konieczne jest stałe dokształcanie się prawnika, by jego wiedza chroniła klientów.
czytaj dalej...

Postępowania dyscyplinarne notariuszy będą jawne. Prezydent podpisał nowelizację Prawa o notariacie
Postępowania dyscyplinarne notariuszy będą z zasady jawne, tak jak dyscyplinarki sędziów, adwokatów i radców prawnych - zakłada nowelizacja Prawa o notariacie, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
czytaj dalej...

Adwokat musi uzasadnić odmowę złożenia kasacji
Pełnomocnik z urzędu będzie miał dwa tygodnie na złożenie do sądu opinii wskazującej, dlaczego wniesienie skargi kasacyjnej nie jest zasadne. Jeżeli opinia będzie sporządzona niestarannie, sąd zawiadomi samorząd zawodowy pełnomocnika.
czytaj dalej...